

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 300 pF |
| Voltage Rating (DC) | 20 V |
| Length | 7.11 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Schottky Barrier Rectifier |
| Current Rating | 5 A |
| Output Current | 5 A |
| Forward Current | 4 A |
| Forward Voltage | 550 mV |
| Average Rectified Current | 5 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 20 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 20 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 100 A |
| Reverse Voltage | 20 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100 A |
| Reverse Current | 500 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 1882
Distributors
pcbx
Unit Price$0.31997
Ext.Price$0.31997
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31997 | $0.31997 |
| 10 | $0.28558 | $2.85580 |
| 50 | $0.25488 | $12.74400 |
| 100 | $0.22247 | $22.24700 |
| 500 | $0.19419 | $97.09500 |
| 1000 | $0.18369 | $183.69000 |
| 3000 | $0.17375 | $521.25000 |
| 5000 | $0.16425 | $821.25000 |
